Mali vodić za igrača početnika - što treba znati da bi jednog dana postao uspješan

Status
Not open for further replies.

Zahir

New Member
Reaction score
0
Prvo i osnovno, ovaj tutorijal kao ni ostali tutorijali koji se mogu naći, nije savršen. Ovo je igra u kojoj se svaki dan uče i saznaju nove stvari. Razvijaju se vlastite taktike igranja i skupljaju savjeti.
Ono što vrijedi svugdje u životu – vrijedi i u ovoj igri,a to je da treba učiti iz tuđih grešaka i neprestabno raditi na poboljšavanju svoje igre.

Tu se mogu naći najosnovniji podaci koji će svakome pomoći da krene u igru s dobrim osnovama ali je bitno da se uvijek koriste službene stranice za pomoć i da se pozorno slušaju tuđi savjeti.

1. Osnove
1.1. Pregledi
1.2. Izvještaji
1.4. Ostalo


Odmah nakon kreiranja računa, treba se upoznati s nekim najosnovnijim stvarima čije će poznavanje biti neophodno u snalaženju,a time i postizanju većeg uspjeha u igri.
Sigurno da svi žele savladati osnove jer ne žele biti oni ti koji će izvući deblji kraj.

Nakon što se prijavite (u slengu – ulogirate) na svoj račun, pojavljuje se web stranica s prikazom sela koje ste dobili i brojnim drugim podacima.
Na samom vrhu te stranice je alatna traka s različitim linkovima koji vode na druga mjesta unutar igre.

Alatna-traka.png


1.1. PREGLEDI
Klikom mišem na gumb PREGLEDI, pojavit će se nova stranica s listom sela koje posjedujete.
Dovoljno je kliknuti mišem na ime odabranog sela i otvorit će se nova stranica koja je izgledom identična onoj prvoj o kojoj smo govorili ali ovo je sada druga web stranica koja prikazuje drugo selo (a to se može vidjeti i u prostoru gdje je prikazano ime sela).

No, vratimo se na alatnu traku o kojoj smo govorili.

Nakonon gumba Pregledi,nalazi se gumb IZVJEŠTAJI.
Gumb koji se jako često koristiti jer se klikom na njega otvara stranica s izvještajima koje dobivate tijekom igre.

KADA JE IZNAD NATPISA IZVJEŠTAJI SLIČICA (IKONA) SVITKA, ZNAČI DA STE DOBILI NOVE IZVJEŠTAJE KOJI JOŠ NISU PROČITANI.

1.2. Izvještaji
A, što su to izvještaji?
To su obavijesti o nečemu što se u igri desilo a u što ste vi upleteni kao igrač.
U izvještaju se nalaze mnoge korisne informacije,a dobivate ih kada trgujete, kada napadate ili kada vas napadaju, kada osvojite drugo selo itd….

Izvještaji se automatski slažu po kategorijama:
Napadi
Obrane
Pojačanja
Trgovina
Ostalo

Uvijek možete pregledati onaj izvještaj koji vas zanima. Dovoljnmo je kliknuti mišem na njegovo ime i on će se u potpunosti prikazati sa svim informacijama koje sadrži.
Kako budete sve duže igrali, tako ćete dobivati i sve veći broj izvještaja koji će se uredno slagati jedan za drugim.
Ako ih se previše nakupi, radi lakšeg snalaženja možete pobrisati one koji vam više neće koristiti.
To ćete učiniti na taj način da kvačicom (klikom miša) označite kvadratić kraj imena izvještaja i zatim izaberete gumb Obriši koji se nalazi na dnu stranice – na dnu liste izvještaja.
Isto vrijedi i za brisanje više izvještaja odjednom, jedina je razlika u tome što se mora više njih označiti prije pritiska na gumb Obriši.

Izvještaj ćete obrisati ako vam bude trebalo da se lakše snađete u cijeloj gomili njih ili ako vam se ne bude dalo čekati da se neki od njih sami pobrišu. Naime, svi se izvještaji sami brišu nakon nekog vremena,a ako određeni želite trajno sačuvati - arhivirat ćete ga. Važno je znati kako ovu opciju možete koristiti jedino ako ste vlasnik premium računa.

Ako ne želite dobivati neku vrstu izvještaja, onda ćete koristiti opciju Filteri koja se nalazi na lijevoj strani web stranice.

Filteri.png


Ukoliko aktivirate filter, više nećete dobivati određenu vrstu izvještaja sve dok ga ponovo ne isključite.

U SVAKOM SLUČAJU, NIKADA NEĆETE UKLJUČIVATI FILTER ZA IZVJEŠTAJE O NAPADIMA I OBRANI!

Kada napadate drugog igrača ili vas netko napada,dobit ćete izvještaj koji će biti prikazan zajedno s obojenom točkom.
Upravo vam boja točke govori što se desilo i prije nego otvorite sam izvještaj,a značenja boja su slijedeća:
ZELENA – u borbi u kojoj ste sudjelovali niste imali gubitaka
ŽUTA – pobijedili ste ali ste imali gubitke u borbi
CRVENA – izgubili ste
PLAVA – netko vas je napao izviđačima (posebnom jedinicom o kojoj će kasnije biti više rečeno)

Što se izvještaja tiče, uz obojenu točku se pojavljuje i druga sličica koja označava jel sva vojska nosi teret ili ne.
Ako je sličica blijeda (kao da se ne vidi dobro) znači da jedinice nisu u potpunosti nakrcane,a ako je sličica normalno vidljiva - vojska je maksimalno nakrcana teretom (resursima koje je opljačkala u vojnom pohodu).

1.4. Ostalo
Na alatnoj se traci nalaze još neke opcije koje nisu toliko presudne za igru,a koje ćete upoznati jako brzo nakon što ih počnete koristiti, ono što je ovdje još jako bitno je to da koristite KARTU , a kasnije kad uđete u neko pleme i PORUKE, kao i link koji vas vodi na FORUM.
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
2. Pravilno razvijanje sela
2.1. Početak
2.2. Pljačkanje (farmanje)
2.3. Građevine u razvijenom selu
2.3.3. Crkva
2.4. Drugo selo


Pravilno razvijanje sela i izrada kvalitetne vojske je osnova za dobru igru i uspješnog igrača.
Kao što će mnogi reći igraču početniku – bitno je proučiti na kakvom se mjestu nalazi selo koje ste dobili kada ste započeli igrati i na osnovi onoga što ste vidjeli,odlučiti kako se dalje razvijati i kojim putem krenuti.

Ako se u vašoj okolini nalaze slabiji igrači i njihova su sela slabije razvijena (što se vidi po grafičkom prikazu sela ali i broju bodova koje ono posjeduje), ne treba početi s izradom vojske koja služi za obranu već se slobodno može koncentrirati na izradu napadačkih jedinica,a naročito lake konjice koja će služiti za pljačkanje (kako većina u slengu kaže;farmanje) barbarskih sela.

Ako je početno selo okruženo jakim igračima i dobro razvijenim drugim selima, treba biti oprezniji i raditi na obrani ali i gledati da se napravi dovoljno jedinica koje će omogućiti uspješno pljačkanje i time osigurati dovoljno sredstava za dalji razvoj.

VOJSKA JE NAJMOĆNIJE ORUŽJE U OVOJ IGRI i na to se ne smije nikad zaboraviti.
Potrebno je i malo taktiziranja ali vojska je najbitnija. To znači da se vojska treba neprestano proizvoditi, odnosno školovati i da štala i vojarna trebaju neprestano raditi.

Postoje dvije vrste igrača – oni koji igraju defenzivno (znači svu svoju pažnju polažu na obranu i izradu obrambenih jedinica) i oni koji igraju napadački, odnosno ofanzivno.
Oba načina igre su dobra i učinkovita ako se igrač pravilno razvija ali je na početku ipak bolji ofanzivni način igre koji omogućuje igraču da širi svoj teritorij i da se se brže razvija.

Neki će vam reći da ste 0 od igrača ako se odlučite za defanzivnu, obrambenu igru. Pa neka vam to govore jer samo vi znate što vas zabavlja i koji su vam ciljevi u igri,a najvažnije je da se osjećate dobro u svojioj koži.

2.1. Početak
Zavisno o serveru i svijetu na kojem se počinje igrati, postoje i male razlike u početku.
Na onim serverima i svijetovima gdje nema paladina – prvo i osnovno je početi razvijati rudnike,a na svim drugima – NAJPRIJE TREBA IZGRADITI SPOMENIK I ODREDITI PALADINA! te odmah krenuti u pljačku.

Spomenik.png


Sada treba početi razvijati rudnike koji će stvarati sredstva potrebna za daljnji razvoj.
Iako su rudnik gline i drvosječa jako bitni u početnoj fazi razvijanja, ne smije se zapostaviti niti rudnik željeza.
Razlog je jednostavan.
I iako su drvo i glina neophodni za izgradnju zgrada, željezo je potrebno za izradu odnosno školovanje vojske.
Ako se rudnici ne razvijaju ujednačeno,ubrzo se pojavi nesrazmjer u resursima što usporava pravilan razvoj.

U početku je najbolje razvijati rudnike na taj način da drvosječa bude za dva nivoa (livela) bolje razvijen od rudnika gline,a rudnik gline za dva livela bolje razvijen od rudnika željeza.
To vrijedi do određene faze u igri jer se kasnije,s pojavom većih količina resursa i novih sela koje treba uzdržavati, pojavljuje i mogućnost kao i potreba drugačije nadogradnje zgrtada.

Nakon rudnika, važno je izgraditi vojarnu u kojoj se školuju (izrađuju) kopljanici – jedinica koja je jako bitna u samom početku igre.
Kopljanici su jeftina vojna jedinica koja se dosta brzo školuje i koja može nositi puno tereta nakon pljačkanja i zato, čim se napravi dovoljan broj kopljanika, treba ih slati u pljačku zajedno s paladinom.
Važno je znati kako se vrijeme školovanja vojnika smanjuje kako se povećava livel zgrade u kojoj se oni proizvode. To znači da će se brže proizvoditi jedinice u razvijenijoj zgradi i zato treba obratiti pažnju na razvoj vojarne već na samom početku igre. Najbolje bi bilo da se ona polako razvija zajedno s rudnicima (barem da se nadogradi do 5 livela u toj prvoj fazi igre).

2.2. Pljačkanje (farmanje)
Pljačka je započela već s paladinom ako se u vašoj blizini nalaze slabo razvijena barbarska sela.
Nakon što se izškoluje dovoljan broj jedinica, ona postaje i ozbiljniji izvor vaših resursa.
Farmanje je GLAVNI izvor sirovina na početku igre. A, uspješni i jaki igrači farmaju i nakon što dostignu visoku razinu bodova!

Ono na što treba paziti kod slanja jedinica u pljačku, je razvijenost sela koje imate namjeru pljačkati.
Ne smije se poslati mali broj jedinica na selo koje ima npr. 3000 bodova jer će sve jedinice poginuti i od tog pljačkaškog pohoda neće biti koristi nego samo gubitaka.
Razvijenost sela koje se pljačka mora biti u skladu s brojem jedinica koje se u tu pljačku šalje.
I iako barbarska sela obično imaju jako malo razvijen zid, na to treba pripaziti.

Još jedna važna stvar je obratiti pozornost na udaljenost sela koja se pljačkaju. Tako je preko noći (ili kad ste duže odsutni s računa) najbolje ići u pljačkanje udaljenijih sela. Na taj se način učinkovito koristi vrijeme kada niste prisutni u igri,a skladišta će vam u jutro biti puna i moći ćete se nesmetano zabavljati s izgradnjom zgrada i proizvodnjiom jedinica.
Naravno da se ovdje ne govori o napadima na druge igrače (jer ukoliko postoji noćni bonus, velika je šansa da izgubite sve što ste poslali) nego o pljačkanju barbarskih sela.

I iako je pljačka izvrsna stvar ua punjenje skladišta, kod nje postoji i jedna opasnost – naročito ako koristite skriptu za farmanje u razdobljima kad već imate puno sela.
Ono što vam se može desiti je da vam drugi igrač postavi zamku i u to barbarsko selo smjesti dovoljnu količinu obrambene vojske (iako ga nije osvojio) kako bi pobio vaše jedinice i time vas oslabio jer sada morate nadoknađivati guubitak.
Kod pljačkanja isto treba biti oprezan i izabirati uvijek različitta sela za pljačku.

Ono što vam se tu još može desiti je da se polakomite i odmah krenete u pljačku onog sela koje je bodovno jače ali iako to seli ima puno bodova ne znači da je puno resursa jer i drugi pljačkaju,a većinom se povode upravo načelom većiih bodova.

2.3. Građevine u razvijenom selu

Iskoristite vašu farmu najviše što možete. Napravite puno vojske,a nemojte izgrađivati sve zgrade do najviše razine kako bi imali što više bodova.
Bodovno vas se lako može srušiti ako nemate izgrađenu kvalitetnu vojsku!

Seosko sjedište - razina 20 (nepotrebno je dizati ga na višu razinu jer će se samo povećati broj vaših bodova i nećete imati dovoljno mjesta u farmi za vojsku pa vas napadač lako može oštetiti i uzeti vam selo)
Vojarna - 25
Štala - 20
Kovačnica - 20
Akademija
- 1
Okupljalište - 1
Spomenik - 1 (bitno je da u svakom selu bude izgrađen spomenik kako bi mogli paladina premještati iz jednog sela u drugo,a korištenje paladina će vam na taj način osigurati da postanete uspješniji igrač)
Tržnica - 15 (u izgrađenim ofanzivnim selima,tržnica može biti i na livelu 10 dok u obrambenim selima može biti i na livelu 25)
Drvosječa - 30
Glinokop - 30
Željezo - 30
Farma - 30
Skladište - 30
Skrovište – 1 (tek kad se razvijete,razvijajte skrovište ako želite, jer ono i nema neku posebnu ulogu u igri)
Zid20

Selo-bez-crkve.png


Najvažnije je razviti do najvišeg livela one građevine u kojima se proizvodi vojska, kao i kovačnicu bez koje se ne može izgraditi akademija te farmu jer bez razvijene farme,u selu ne može biti niti dovoljno vojske.
Rudnike se dugo vremena može držati od 20og do 25og livela – pogotovo ako se puno farma ali treba gledati da ih se kasnije razvija kao i skladište koje mora biti razvijeno do određene razine kako bi se mogla nadograđivati farma.

SEOSKO SJEDIŠTE
ne treba razvijati do kraja jer ono ne služi ničem posebnom nego povećavanju bodova koje kao igrač dobivate i zauzima mjesto u farmi koje bi moglo biti ispunjeno vojskom.

TRŽNICA
se obavezno gradi do nivoa 10 u svakom selu zato jer je to uvijet da se može graditi akademija,a ostalo ovisi o tome jel se nalazi obrambenom ili napadačkom selu te o vašim potrebama i željama.

KOVAČNICA je veoma bitna jer bez unaprijeđivanja kovačnice, ne možete graditi pojedine zgrade niti školovati pojedine vojne jedinice.
Potrebno je znati kako vam određeni nivoi njenog razvoja omogućuju da radite druge stvari:
Nivo 5 je uvjet za školovanje izviđača i lake konjice
Nivo 10:je uvjet za izradu ovnova
Nivo 12 je uvjet za izradu katapulta
Nivo 15 je uvjet za školovanje teške konjice
Nivo 20 je uvjet za izgradnju akademije

AKADEMIJA je neophodna za vaše širenje – što sigurno želite - jer se u njoj školuju plemići bez kojih ne možete osvojiti drugo selo.

ZID ima veliku ulogu u obrani sela i mora biti nadograđen na najvišu razinu ali uvijek treba imati na umu da sam zid bez vojske ne može obraniti selo.

Kod izgradnje i nadogradnje građevina je bitno uzeti u obzir i vremensku kategoriju.
Tako je najboilje staviti graditi zgradu kojoj će trebati dugo vremena da se izgradi – preko noći ili u vrijeme kada ste duže odsutni sa svojega računa.
Nešto kao i s pljačkom, što je ranije spomenuto.
Na taj se način maksimalno iskorištava i ono vrijeme koje niste prisutni u igri,a sve to ide u vašu korist.
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
2.3.1. Crkva
Postoji još jedna građevina koja nije prije spomenuta,a to je Crkva.
Neki serveri i svijetovi nemaju ovu građevinu ali tamo gdje je prisutna, svakako treba na nju obratiti pozornost.

Selo-s-crkvom.png


Važno je znati kako crkvu nije potrebno graditi u svakom selu;niti je to dobro radit jer crkva zahtjeva veliki broj stanovništva što oduzima prostor za izradu vojske i prilično je skupa.
Kod izgradnje ove građevine, treba paziti na kartu i sela koja su već obuhvaćena religijom VAŠE postojeće crkve.

Već i kod osvajanja drugog sela, treba paziti da ono bude u krugu utjecaja religije vaše prve crkve koja se nalazi u selu koje ste dobili na početku igre i koju nije potrebno posebno izgrađivati.
UVJET KOJI SI TREBA POSTAVITI ZA OSVAJANJE DRUGOG SELA BI TREBAO BITI DA ONO BUDE UNUTAR CRKVE, ODNOSNO UTJECAJA NJENE RELIGIJE.

Vojska se unutar radijusa crkve bori sa 100% snage, a izvan radijusa sa manje snage, što povećava gubitke i kod obrane i kod napadanja.

Ono što će vam mnogi igrači reći i to morate znati je da
-ako napadate neko selo obratite pozornost da je ono u radijusu VAŠE crkve. Inače će te imati velike gubitke pošto će se jedinice boriti s manje snage.
NAPOMENA: Podcrtani dio je neispravan (hvala greenhorn) te važi iduće:
Selo koje se nalazi unutar zone djelovanja vjere (polazno) ce uvijek imati 100% snagu u napadu na bilo koje selo (meta) bez obzira na poziciju tog sela (mete).
Znaci ako napadam iz dva sela koja se nalaze u zoni vjere dvije razlicite mete - jednu unutar zone djelovanja vjere i jednu van zone djelovanja dobijam isti (100%) ucinak snage vojske.

-ako se branite u svome selu, to selo mora biti u radijusu VAŠE crkve jer će se inače jedinice braniti samo sa 50% snage.
-ako branite nekoga drugog igrača, to selo mora biti u radijusu NJEGOVE (osobe koja posjeduje to selo) crkve. Inače se jedinice bore samo sa 50% snage.

Za pravilno širenje teritorija koji je u vašem posjedu, sela treba osvajati tako da su u radijusu vaše crkve i bit će jaka, teže će ih netko preoteti – prenoblati.
A, kad se osvaja selo izvan radijusa crkvene religije – jer je taj radijus već popunjen,a želite se dalje širiti - treba misliti na neke druge stvari.

Crkva izgrađena na prvi livel, obuhvaća 4 kvadratića na karti.Na drugi livel 6 kvadratića i na treći 8 kvadratića.
Kako bi korist od novoizgrađene crkve bila što veća, treba paziti da se radijusi crkvene religije ne poklapaju jer sela koja su pod radijusima dvije crkve nemaju neke posebne pogodnosti i zato treba brojatoi kvadratiće oko svojih sela.

Radius-religije.png
 
Last edited by a moderator:

Zahir

New Member
Reaction score
0
2.4. Drugo selo
Česta pogreška je u tome da igrači obično osvajaju prvo selo koje im se nađe na vidiku.
Bolje je sačekati da se izškoluje malo veća vojska i krenuti u osvajanje nekog razvijenijeg sela u kojem će se izgraditi nova crkva i zatim osvajati ona preostala koja vam se nalaze u radijusu religije.
Ako ste napravili samo jednog plemića i već ste se odlučili na osvajanje drugog sela (jednostavno se ne možete strpiti još nekoliko dana), najbolje je izabrati neko selo koje nije previše daleko. Jer ako imate samo jednog plemića,trebat će ga poslati najmanje 4 puta na to selo da ga osvojite pošto se odanost sa svakim napadom smanjuje oko 25.
Svaki put kad se plemić negdje pošalje, treba čekati i da se vrati tamo od kuda je poslan,a dokle odanost onog sela koje osvajate stalno raste za 1 po satu. Pa što je selo koje se osvaja bliže, lakše će te ga osvojiti.

Puno je efikasnije da ne krećete u osvajanje bez 4 plemića. Šaljete ih jednog za drugim i selo je osvojeno isti čas kad plemići tamo stignu.

Dobro je i izviditi selo prije nego se odlučite za osvajanje.
Napuštena barbarska sela se ne razvijaju ujednačeno niti pravilno pa vam se može desiti da osvojite selo koje ima jako slabo razvijene rudnike,a dobro razvijenu tržnicu koja vam sada neće ničemu koristiti.
Ako izviđate sela oko sebe i znate kakva je u njima situacija – možete izabrati za osvajanje ono koje vam najviše u tom trenutku odgovara.
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
3. Obrambena i napadačka sela (vojska i strategije obrane i napada)
3.1. Obrambena (Deff) sela – kopljanici, mačevaoci, strijelci, teška
konjica i katapulti
3.1.1. Izviđačka sela
3.3. Obrana sela
3.4. Napadačka (Off) sela – sjekiraši, laka konjica, brzi strijelci i ovnovi
3.4.1. Plemić i osvajanje sela
3.5. Napadačke strategije

Dvije su glavne vrste sela,a to su defenzivna i ofanzivana, odnosno sela koje služe isključivo za obranu i ona u kojoj se školuje napadačka vojska.
Postoje i druge vrste sela, npr. ona u kojima se školuju samo izviđači ili ona u kojima izrađujete samo katapulte ali to sve ovisi o vašem taktiziranju u igri. Njih ne formiraju svi igrači.

3.1. Obrambena (Deff) sela – kopljanici, mačevaoci, strijelci, teška konjica i
katapulti

Sela koja služe za obranu se mogu formirati na više načina ali se ipak u obrani najčešće koriste kopljanici i mačevaoci.

KOPLJANICI su prva jedinica koju izrađujete nakon paladina jer ih u početku igre koristite za farmanje barbarskih sela obzirom da mogu nositi puno tereta nakon pljačke.
MAČEVAOCI su jedinica koja se također izrađuje u vojarni,a služi isključivo za obranu.
Iako su skuplji i duže im treba da se izškoluju, mačevaoci su jača jedinica od kopljanika pa time i korisnija što se tiče obrane.

Mnogi igrači koriste kombinaciju 1:1 u obrani. To bi značilo da naprave jednak broj i kopljanika i mačevaoca. Neki koriste kombinaciju 1:2 što znači da naprave više mačevaoca,a najčešće se koristi kombinacija 1:1,5 što znači da ako imate 4000 kopljanika,napravite 6000 mačevaoca.

STRIJELCI su jedinica koja je jako dobra u obrani od sjekiraša,a pošto igrači najviše napadaju upravo sjekirašima – strijelci moraju biti sastavni dio obrambenog sela iako su skupi i iako se sporo proizvode (školuju).
Većinom se rade u onom broju koliko ima i kopljanika.

Nije dobro raditi selo samo sa jednom vrstom obrambene jedinice (osim ako se ne radi o izviđačima) jer vas protivnik nikad neće napasti samo s jednom vrstom napadačkih jedinica pa je i šansa da se obranite od tog napada slabija ako se branite samo jednom vrstom vojnih jedinica..

TEŠKA KONJICA je najskuplja jedinica koja se može koristiti i u obrani i u napadu napadu,a proizvodi se u štali. Ovo je najskuplja jedinica i jako joj dugo treba da se napravi ali je zato i najača i najbrža jedinica u igri i nije ju dobro zanemariti.
Obzirom na njenu brzinu, ovo je idealna jedinica koju možete slati drugima kad vas zatraže pomoć i zato bi bilo dobro da se u svakom vašem obrambenom selu nađe barem 500 teške konjice.

Ovo su neke od najčešće korištenih varijanti za opremanje obrambenog sela:
1. 5000 KOPALJA,
5000 MACEVA,
5000 STRIJELA,
1000 TESKE KONJICE;

2. 9000 KOPALJA,
0 MACEVA,
0 STRIJELA,
2000 TESKE KONJICE;

3. 5000 KOPALJA,
5000 MACEVA,
8000 STRIJELA,
500 TESKE KONJICE;

4. 4000 KOPALJA,
6000 MACEVA,
5000 STRIJELA,
1000 TESKE KONJICE;

5. 6000 KOPALJA,
3500 MACEVA,
5500 STRIJELA,
1000 TESKE KONJICE;

6. 0 KOPALJA,
7500 MACEVA,
7500 STRIJELA,
1000 TESKE KONJICE;

7. 7000 KOPALJA,
7000 MACEVA,
7000 STRIJELA,
0 TESKE KONJICE;

9. 2500 katapulta (Ovu kombinaciju gradite samo kad imate Alteinu baklju kojom možete opremiti paladina.)

KATAPULT (od milja zvan kata) je prvenstveno obrambena jedinica ali se može koristiti i u napadu. To je prilično skupa i spora jedinica koja zauzima puno mjesta u farmi ali kada imate katapulte i paladina opremljenog Alteinom bakljom u selu – gotovo pa je to selo neosvojivo.

3.1.1. Izviđačka sela
To su sela u kojima se školuju samo izviđači koje kasnije po potrebi raspoređujete u druga sela.
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
3.3. Obrana sela
1. Prvi i najučinkovitiji način obrane je „nakupljanje. Ova je taktika jako jednostavna – nakupljate u jedno selo vojsku iz drugih sela (bilo vaših ili sela vaših susjeda). Na taj se način može nakupiti jako puno vojske pa kod napada vi gubite po 10ak jedinica,a napadač sve s čime vas je napao.
Ipak, ovaj način obrane nije toliko učinkovit ako se selo koje branite ne nalazi u radijusu religije i ako je zid srušen (ili nije izgrađen) ispod 15 razine, odnosno livela.

2. Drugi način obrane je ubijanje plemića ili Sjeća plemića.
Za razliku od prvog načina, ovdje treba dosta planirati i neprestano biti za računom – ulogiran.
Cilj je izbjegavati udare protivnika i micati vojsku iz sela sve dok on ne pošalje na vaše selo svoje plemiće.,a kad prosudite da napadač napada s plemićima, jednostavno vratite u to selo vojsku koju ste predhodno sklonili u najbliže selo kao pojačanje.
Ovo je rizičan način obrane, ali je jako koristan kada na raspolaganju nemate puno vojske.

3. Protunapad.

Protivnika je u većini slučajeva potrebno i napast kako bi se vi riješili njegovih napada.
Ponekad je to neisplativo ali u većini je slučajeva korisno.
Napadačka vojska se gradi brže od obrambene, pa je jako dobro uzvratiti napadom kako vaš protivnik ne bi bio u prednosti.
Nastojte izviđanjima saznati koja su njegova napadačka sela i napadnite ih. Naravno da vaš protivnik može izbjeći napad, pa je najbolje da isplanirate da taj vaš napad dođe nekoliko sekundi nakon što se protivnikova vojska vratila u selo nakon napada na vas.

4. Renoblajte vlastito selo.

Iako se ovaj način čini čudnim, jako je dobar.
Renoblanje je slang za ponovno osvajanje vlastitog sela.
Namjerno pustite protivniku da uzme vaše selo na koje se okomio ili čak spustite odanost tog sela vlastitim plemićima kako bi ga protivnik lakše osvojio. Zašto? Zato sto će on osvojiti to selo s prvim plemićem kojeg je poslao, a ostala će vojska koju je poslao,napadati sad već njegovo selo povećavajući mu gubitke.
Vi pričekate i kasnije osvojite to selo bez velikih žrtava.

Ovaj je način učinkovit i kod obrane sela koje ste osvojili,a koja protivnik pokušava vratiti u svoje vlasništvo. Odanost se je uvijek 25 kada nanmovo osvojite selo,a što to znači shvatit ćete kada budete igrali duže vremena.
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
3.4. Napadačka (Off) sela – sjekiraši, laka konjica, brzi strijelci i ovnovi

Off selo se mora sastojati od jedinica koje služe isključivo za napad,a to su: sjekiraši, laka konjica, brzi strijelci, ovnovi ali i katapulti koji vam mogu dobro poslužiti ako ih usmjerite na rušenje pravoga cilja.

Sistem gradnje vojske napadačkog sela je taj da se vojska usporedno radi (školuje) u svim za to namjenjenim zgradama – znači i vojarni i štali i radionici.
Naravno da sve te zgrade moraju biti razvijene do najvišeg mogućeg livela dok u takvom selu je razvijenost tržnice svedena na minimum,a rudnici kao ni drvosjeća ne moraju uvijek biti razvijeni do maksimuma.

OVNOVI su jedinice koje se proizvode u radionici. Jesu skupi i spori te zaiuzimaju puno mjesta u farmi ali bez njih nema kvalitetnog napada – pogotovo ako tek počinjete napadati neko selo.
Njima rušite zid u selu koje napadate i time omogućujete svojoj vojsci da uđe u to selo i obračuna se s onom vojskom koja se tamo nalazi.

KATAPULTI
koji su prvenstveno obrambena jedinica mogu jako lijepo poslužiti u napadu i trebali bi biti prisutni u off selu – između 20 i 50 komada.
Katapulti se koriste za rušenje okupljališta i spomenika u selu koje se napada i nikako se ne koriste za rušenje zida jer od toga nema nikakve koristi.

LAKA KONJICA ima posebnu ulogu jer je brza i u kombinaciji s paladinom opremljenim pripadajućim mu predmetom, veoma jaka.
Uz sve to, laka konjica je odlična jedinica za pljačkanje jer je brza i može nositi puno tereta – tako da ćete je svakako u tu svrhu i koristiti kad se dovoljno razvijete.

Ovo su neke od najčešće korištenih varijanti za opremanje napadačkog sela:
1. 6905 SJEKIRAŠA
2500 LAKE KONJICE
600 BRZIH STRIJELACA
219 OVNOVA
0 KATAPULTA

2. 6905 SJEKIRAŠA
750 LAKE KONJICE
2000 BRZIH STRIJELACA
219 OVNOVA
0 KATAPULTA

3. 11855 SJEKIRAŠA
1700 LAKE KONJICE
250 BRZIH STRIJELACA
219 OVNOVA
0 KATAPULTA

4. 3405 SJEKIRAŠA
3500 LAKE KONJICE
500 BRZIH STRIJELACA
219 OVNOVA
0 KATAPULTA

5. 6000 SJEKIRAŠA
2700 LAKE KONJICE
300 BRZIH STRIJELACA
300 OVNOVA
30 KATAPULTA

6. 6000 SJEKIRAŠA
1875 LAKE KONJICE
500 BRZIH STRIJELACA
1000 OVNOVA
0 KATAPULTA


3.4.1. Plemić
Osnovni uvijet za školovanje plemića je da u selu postoji izgrađena akademija.

Školovanje prvog plemića košta 28000 drva, 30000 gline i 25000 željeza i jedan zlatnik, te 400000 drva, 50000 gline i 50000 željeza koji su potrebni za njegovo školovanje.
Svaki slijedeći plemić će biti sve skuplji zbog toga jer će vas drugi koštati 2 zlatnika, treći 3 …. Znači, za svakog novog plemića je potrebano iskovati jedanzlatnik više.
To ne znači da će nestati oni zlatznici koje ste već iskovali ali znači da ih ne možete ponovo koristiti nego trebate iskovati nove.
O čemu je tu riječ?
Ako ste već iskovali npr. 3 zlatnika i želite školovati četvrtog plemića, morate iskovati još četiri zlatnika da bi to mogli učiniti – iako ih imate već 3.
Kad to učinite, imat ćete sveukupno 7 zlatnika,a kad budete ispunili uvijet za školovanje petog plemića, bit ćete vlasnik 12 zlatnika itd.

Zlatnici.png


Postojeći se zlatnici mogu koristiti jedino kad jedan od vaših plemića pogine u borbi, odnosno kad vam netko preotme selo.

Kao što trebate iskovati nove zlatnike tako treba i uvijek platiti 400000 drva, 50000 gline i 50000 željeza za njegovo školovanje.

Ono što je još jako bitno za plemića je to da mnogi misle kako se plemići rade saamo u napadačkim selima što je u biti netočno jer je velika prednost kod osvajanja sela da zadnjeg plemića pošaljete na to selo u pratnji obrambene vojske, što znači iz deff sela.

Kako bi osvojili selo na njega treba poslati plemića koji će mu smanjiti odanost (kao što je već negdje rečeno) .
Svako selo ima 100 odanosti,a plemić je može spustiti od 20 do 35 po napadu. Za preuzimanje sela treba poslati i po 4 napada s plemićem ali je važno znati kao se PO NAPADU ŠALJE SAMO JEDNOG PLEMIĆA! jer ako u tom istom napadu pošaljete dva ili tri plemića zajedno nećete ništa postići – računat će se kao da ste poslali samo jednog.
Također budite sigurni da ćete očistiti to selo koje napadate jer si ne možete dozvoliti gubitak u početku igre u slučaju da vam plemić bude ubijen,što će se i dogoditi ako vam više od 50% vojske u pratnji plemića pogine u napadu.

Noble-Trains (vlakić)

Kasnije u igri, kada poželite osvajati jača i udaljenija sela, ili u ratovima kada budete sudjelovali u akcijama, upotrebljavat ćete vlakić s plemićima.
Plemić snizuje moral za 25-35, ali se taj moral vraća selu kojega napadate za 1 svaki sat. Ako je selo koje se želi osvojiti na većoj udaljenosti, imat ćete problema sa skidanjem njegova morala ukoliko šaljete samo jednog plemića.
Zato će te na to udaljenije selo poslati četiri napada s plemićem jedan iza drugoga i potrudit se da vrijeme između slanja napada bude što kraće.
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
3.5. Napadačke strategije

Nuke-ovanje
Ovo je vrsta napada u kojoj se šalju sve napadačke jedinice koje imate u selu.
Različiti igrači koriste i različite taktike, npr. nuke bi bio poslati 7500 sjekira, 2500 lake konjice, sve ovnove i katapulte u pratnji paladina.
Kada ste sigurni u uspjeh napada, zajedno s nukom šaljete i plemića.
Ponekad to nije dobro raditi ali ako se šalje nuke, pa tek onda onda noble - train, može doći do toga da vam protivnik sreže plemiće.
Kako će te raditi, zavisi samo o vama i vašoj taktici.

Fejkovanje
Fejkovanje ili slanje lažnih napada je dosadan ali neizostavan dio igre.
Bez slanja fejkova je nemoguće jačim igračima s puno sela nanjeti neku veću štetu.

Većina koristi klasicno fejkovanje ovnovima, gde pošalje 4 ovna jedan za drugim na neko selo da izgleda kao da su poslali vlakić s plemićima. Ipak je korisno znati da se fejk napad može poslati i tako da izgleda kao nuka s plemićem ili obična nuka, a najbolje je kombinirati oba dvije vrste fejkovanja kako bi se zbunio protivnik koji neće moći odrediti koji su pravi a koji lažni napadi.

4. Paladin
Paladin je uglavnom prvi vojnik koji se školuje u selu i s njim počinje i prvo farmanje.
I iako je ova vojna jedinica sama po sebi prilično jaka, efikasnija je u borbi ukoliko je opremljena sa nekim oružjem.

Vrste oružja kojima se može opremiti su različite,a kojom ćete ih brzinom dobivati ovisi o tome koliko paladina koristite u igri.
Oružje koje se nalazi u spremištu - u koje ulazite klikom nišem na spomenik ili na ikonu paladina u izborniku - je efikasno samo kad paladin opremljen tim oružjem učestvuje u borbi.
Tu se nalazi i pokazivač koji pokazuje koliko vam treba da dođete do novog oružja.
Njegovo pomicanje ovisi o aktivnosti samog paladina, odnosno o broju napada u kojima on sudjeluje kao i o šteti napravljenoj u tim napadima. (Što ste napravili veću štetu, to će se i pokazivač više i brže kretati.)

Iako nikad ne znate koje ćete orućžje slijedeće pronaći, niti to možete sami odrediti, važno ga je sakupljati jer o oružju s kojim je opremljen paladin ovisi i taktika vašeg igranja.
Naime, jako je dobro pustiti 20 slobodnih mjesta u farmi svakog sela kako bi u nju mogli premjestiti paladina kada vam bude to potrebno. Takvim načinom igre, možete ojačati svoju obranu kao i napadačku snagu.

Spremiteoruja.png


Predmeti kojima se može opremiti paladina su slijedeći:

1. ŠVICARSKA HELEBARDA povećava napadačku borbenu snagu kopljanik za 30% i obrambenu borbenu snagu za 20%.

2. ULLRICHOV DUGI MAČ povećava napadačku borbenu snagu mačevaoca za 40% i obrambenu borbenu snagu za 30%.

3. THORDAROVA RATNA SJEKIRA povećava napadačku borbenu snagu sjekiraša za 40% i obrambenu borbenu snagu za 30%.

4. EDWARDOV DUGI LUK povećava napadačku borbenu snagu strijelaca za 30% i obrambenu borbenu snagu za 20%.

5. KALIDOV TELESKOP čini da izviđači u pratnji paladina opremljenog ovim predmetom, vide sve trupe iz tog sela uključujuci i one koje nisu u selu u tom trenutku.

6. MIESZKOVO KOPLJE povećava napadačku borbenu snagu lake konjice za 30% i obrambenu borbenu snagu za 20%.

7. BAPTISTOVA ZASTAVA povećava borbenu snagu teške konjice u napadu za 30% i borbenu snagu u obrani za 20%.

8. KHANOV KOMPOZITNI LUK povećava ofanzivnu borbenu snagu brzih strijelaca za 30% i obrambenu borbenu snagu za 20%.

9. CAROLOVA JUTARNJA ZVIJEZDA povećava štetu nanešenu ovnovima za 100%.

10. ALTEJINA BAKLJA povećava štetu nanešenu katapultima u napadu za 100% i povećava borbenu snagu katapulta u obrani 1000%

11. VASCOVO ŽEZLO djeluje na taj način da plemić u pratnji paladina opremljenog ovim predmetom smanjuje odanost sela koje napada za najmanje 30.
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
5. Pleme
5.1. Snalaženje na forumu i u porukama (BB kodovi)


Jedna od važnijih stvari u ovoj igri je i da si pronađete pleme u koje će te ući.
Pripadnost plemenu će uvijek povećati šansu da se obranite od napada i sačuvate svoja sela. Zašto? Zbog toga što možete tražiti pomoć ostalih članova plemena – i najčešće će te ju i dobiti.
Drugi vanm članovi plemena mogu pomoći i da se lakše i brže razvijate šaljući vam potrebne resurse i još mnogo toga.

Kad se nađete u plemenu, važno je znati koristiti poruke i snalazit se na forumu koji OBAVEZNO treba posjećivati da bi znali što se u plemenu i oko vas dešava.

5.1. Snalaženje na forumu i u porukama (BB kodovi)

BB kodove koristite i kad pišete poruke i kad pišete na forumu jer nam oni omogućuju da lakše komuniciramo pa su tako i obrane i napadi kao i sve drugo - kvalitetniji i bolji.
Suigrači znaju o čemu i o kome govorite, odmah nakon što su pročitali poruku ili post pa mogu i odmah reagirati - planirano vam slat pomoć. Kad se ne koriste BB kodovi, može lako doći do grešaka i zabuna pa se može desiti i da nećete dobiti pomoć koja vam je potrebna.


Ovdje su prikazane osnovne funkcije koje se upotrebljavaju za uspješnu komunikaciju u ovoj igri i popraćene su fotografijama koje vam točno prikazuju o čemu se u tekstu govori.

Kako pisati podebljano, odnosno Bold?

Kliknuti na kvadratić sa slovom B, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada. Unutar njih napišete tekst koji želite i on će biti podebljan.
Drugi način je da mausom osvjetlite jedan dio već napisanog teksta i zatim pretisnete kvadratić sa slovom B.
bb1.jpg


Kako pisati ukošeno, odnosno Italic?

Kliknuti na kvadratić sa slovom I, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada. Unutar njih napišete tekst koji želite i on će biti ukošen.
Drugi način je da mausom osvjetlite jedan dio već napisanog teksta i zatim pretisnete kvadratić sa slovom I.

bb2.jpg


Kako potcrtati tekst?

Kliknuti na kvadratić sa slovom U, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada. Unutar njih napišete tekst koji želite i on će biti potcrtan.
Drugi način je da mausom osvjetlite jedan dio već napisanog teksta i zatim pretisnete kvadratić sa slovom U.

bb3.jpg


Kako prekrižiti tekst?

Kliknuti na kvadratić sa precrtanim slovom S, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada. Unutar njih napišete tekst koji želite i on će biti prekrižen.
Drugi način je da mausom osvjetlite jedan dio već napisanog teksta i zatim pretisnete kvadratić sa slovom S.

bb4.jpg
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
Kako citirati tekst, upotrijebiti ono što je netko drugi rekao?

Kliknuti na kvadratić u kojem se nalazi žuti oblačić s tekstom - kakve možemo vidjeti u stripovima, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada. Unutar njih napišete tekst koji želite i on će biti citiran i zamjenite ono Autor s imenom igrača kojeg citirate.
Drugi način je da mausom osvjetlite jedan dio već napisanog teksta i zatim pretisnete kvadratić sa žutim oblačićem.

bb5.jpg


Kako napraviti Link, odnosno vezu s nekom drugom web stranicom?

Kliknuti na kvadratić u kojem se nalazi zemaljska kugla, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada. Unutar njih napišete tekst koji želite i on će preusmjeriti na drugu web stranicu kad na njega kliknete.
Drugi način je da mausom osvjetlite jedan dio već napisanog teksta i zatim pretisnete kvadratić sa zemaljskom kuglom.

bb6.jpg


Kako koristiti Spoiler, odnosno sakriti tekst?

Kliknuti na kvadratić u kojem se nalazi znak koji podsjeća na Play dugme, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada. Unutar njih napišete tekst koji želite i on će biti sakriven.
Drugi način je da mausom osvjetlite jedan dio već napisanog teksta i zatim pretisnete kvadratić sa znakom sličnim Play.

bb7.jpg
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
Jako važni BB kodovi - igrač, pleme, selo - koje svi trebaju znati koristit.

Kako pisati ime igrača?

Kliknuti na kvadratić u kojem se nalazi mali pijun, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada unutar kojih treba upisati ime.
Drugi način je da mausom osvjetlite već napisano ime igrača i zatim pretisnete odgovarajuće dugme.

bb8.jpg


Kako pisati ime plemena?

Kliknuti na kvadratić u kojem se nalazi tri mala pijuna, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada unutar kojih treba napisati ime.
Drugi način je da mausom osvjetlite već napisano ime plemena i zatim pretisnete odgovarajuće dugme.

bb9.jpg


Kako pisati ime sela o kojem govorite?

Kliknuti na kvadratić u kojem se nalazi prikaz sela, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada unutar kojih treba napisati koordinate sela o kojem se govori. Ako ne znate napraviti okomitu crtu - |: na tipkovnici pretisnite Alt Gr, držite i pritisnite dugme gdje je nacrtana okomita crta (najčešće je to W)
Drugi način je da mausom osvjetlite već napisane koordinate i zatim kliknete na odgovarajuće dugme.

bb10.jpg
 

Zahir

New Member
Reaction score
0
Kako objaviti i koristiti objavljeni izvještaj?

Dobili ste izvještaj, otvorili ste ga i sad taj izvještaj želite pokazati na forumu - možete učiniti ono što je već opisano u gornjim postovima ili možete koristiti objavljeni izvještaj.

Nakon što ste otvorili izvještaj, na njegovu dnu piše - Objavi ovaj izvještaj.

bb11.jpg


Kliknite na to Objavi ovaj izvještaj i onda će se pojaviti obavijest Izvještaj uspješno objavljen!

bb12.jpg


Izaberite tekst u bijelom kvadratu, kliknite desnim dugmetom na mausu i izaberite Copy.
Da bi izvještaj stavili na forum - kliknite na kvadratić u kojem se nalazi bijeli svitak, koji se nalazi iznad prostora za pisanje teksta. Pojavit će se dva para uglatih zagrada u kojima piše report display. Kliknite unutar tih zagrada i izaberite Paste - pojavit će se adresa izvještaja koji ste objavili.
A da bude sve preglednije - označite adresu izvještaja zajedno s uglatim zagradama i sad sve stavite u Spoiler i sakrite.

bb13.jpg


Ovdje se pričalo o nekim najosnovnijim stvarima koje je potrebno znati da bi uopće krenuli putem uspješnog igrača, a sve ostalo ovisi o vama , o vašem trudu i želji da napredujete.
Sretno!
 
Status
Not open for further replies.
Top